جمعیت هلال احمر استان البرز | نگاهی به جان گرفتن روزنامه‌های دیجیتال/۲

جمعیت هلال احمر استان البرز

جمعه، 4 اسفند 02 - ساعت 52 :29: 14

نوشته شده در تاریخ 15 تیر 99 چاپ

نگاهی به جان گرفتن روزنامه‌های دیجیتال/۲


روزنامه الکترونیک امروزه از مباحث مطرح در حرفه اطلاع رسانی و روزنامه نگاری است. بسیاری از روزنامه ها و نشریات در شرق تا غرب دنیا امروزه علی رغم انتشار مکتوب به بخش الکترونیک روی آورده اند و در استدلال برای این کار خود می گویند؛ باید توقع همه مخاطبان را برآورده کرد. در ادامه به برخی مزایای این نوع روزنامه نگاری نگاهی می‌اندازیم:

روش نوین ارتباطی: روزنامه و نشریات مکتوب از روش‌های سنتی در اطلاع رسانی به حساب می آیند و برخی مخاطبین که به شدت تحت تاثیر فضای اینترنت و فضای حاکم در آن هستند بعد از کسب اخبار و اطلاعات و حتی تحلیل های مورد نیاز خود از سایت‌ها و خبرگزاری های موجود در فضای مجازی نیازی به خرید و مطالعه رونامه مکتوب نداشته باشند و اینجا است که حضور روزنامه الکترونیک به نوعی دیگر ضروری به نظر می رسد.

جبران کسری تیراژ: روزنامه الکترونیک می‌تواند محدودیت تیراژ پایین برخی روزنامه‌ها و نشریات نسبت به تقاضای موجود را که به هر دلیلی امکان انتشار مورد نظر را ندارند بر طرف کند و کسری تیراژ روزنامه را جبران کند تا مخاطبین سردرگم نباشند.

جلوگیری از ورشکستگی: نشریاتی که در معرض ورشکستگی هستند و به هر دلیلی با افت خوانندگان روبرو شده‌اند می توانند با تغییر نسخه چاپی به الکترونیکی و ایجاد جاذبه های دیگری در این راه و روش هم به مسیر اطلاع رسانی خود ادامه دهند و هم از ایجاد اوضاع بد مالی جلوگیری کنند.

دسترسی کامل و نامحدود به اخبار: با توجه به سرعت انتشار، هر خواننده روزنامه الكترونيكی در صورت داشتن مجوز يا رمز ورود، توانايي دريافت خبرها و يا دسترسی كامل و نامحدود به اخبار را دارد. او می تواند از صدها خبر به دلخواه و سليقه خود بهره برداری كند.

عدم نیاز به شبکه توزیع: استفاده از اين سيستم نيازمند شبكه توزيع نيست چرا كه مشتركان خودشان از طريق كامپيوتر شخصي و دستگاه مودم به شبكه اطلاعاتي آن نشريه دسترسي پيدا می كنند. با توجه به گرانی كاغذ در اكثر كشورهاي جهان و ضايعات آن، مشكلات جوهر، چاپ، چاپخانه و غيره اين سيستم اين برتري را براي خود محفوظ داشته است كه بدون اينگونه وسايل و با صرف كم انرژي همان اخبار را با كيفيت بهتري براي خوانندگان خود بفرستد.

عدم برگشتی: مزيت ديگر اين سيستم اين است كه روزنامه برگشتي وجود ندارد و بالطبع مشكلات ناشي از نگهداری و هزينه هاي صرف شده در اين مورد را نخواهد داشت. سرعت انتشار اخبار در اين سيستم بسيار است و خوانندگان می توانند در هر لحظه كه بخواهند اخبار موردنظرشان را بخوانند.

Back To Top