جمعیت هلال احمر استان البرز | مهمترین اقدامات قبل، حین و بعد از زلزله

جمعیت هلال احمر استان البرز

سه شنبه، 2 بهمن 97 - ساعت 06 :09: 14

نوشته شده در تاریخ 2 بهمن 96 چاپ

مهمترین اقدامات قبل، حین و بعد از زلزله

مهمترین اقدامات قبل، حین و بعد از زلزله

مقدمه

بسیاری از نقاط کشور ما در معرض خطر زلزله است. بنابراین همة ما در صورتی که آمادگی کافی برای مواجهة صحیح با زلزله را نداشته باشیم؛ ممکن است از عواقب ناشی از آن، آسیب‌های شدیدی ببینیم. همة ما می‌توانیم با انجام اقدامات ساده، از سلامت خود و اطرافیانمان، به نحو مؤثری محافظت کنیم.

با دانش فعلی بشر زمان، مکان و بزرگای زلزله قابل پیش بینی نیست. بنابراین اسیر شایعات بی اساس در این زمینه نشوید.

حفظ آرامش و خونسردی، لازمة رویارویی با هر حادثه ای است. رفتارهای هیجانی و احساسی در زلزله، می تواند منجر به آسیب های جسمی و روانشناختی شود.

قبل از وقوع زلزله

 • هنگامی که می‌خواهید خانه‌ای بخرید یا اجاره کنید؛ نقشه سازه و تأسیسات را از مالک دریافت کنید و از یک مهندس ساختمان بخواهید تا ساختمان را از نظر مقاومت در برابر زلزله بررسی کند. اگر قبلاً هم منزلی را تهیه کرده‌اید؛ می‌توانید از یک مهندس ساختمان، در مورد میزان مقاومت منزلتان یا امکان مقاوم سازی آن در برابر زلزله، مشاوره بگیرید.
 • عيوب سيم‌کشي ساختمان‌، نشت لوله‌های گاز و ‌ترکيدگي لوله‌هاي آب و فاضلاب را رفع کنید. براي اين کار حتماً از يك متخصص كمك بگیرید.
 • آبگرمکن‌، يخچال‌، فریزر، اجاق گاز و اشيای بلند و بسيار سنگين ‌بايد با بست یا تسمه‌های مناسب، به کف و ديوار منزل محکم شوند. همچنین کمد لباس، قفسه‌ها، بوفه ها، آينه‌ها و تابلوهاي ديواري منزل باید ‌به خوبي در جای خود محکم شوند. برای انجام این کارها از یک فرد صلاحیت‌دار کمک بگیرید.
 • اشيای بزرگ يا سنگين و همچنین ظروف شيشه‌ای‌، ظروف چيني و ساير اشيای شکستني و ظروف حاوي مواد خوراکي و شیمیایی‌ را در قفسه‌هاي پايين کابینت و کمد قرار دهید.
 • لوسترها را در جاي خود محكم کنید.
 • در هر اتاقي‌، محل‌هاي امن را مشخص کنید (‌مثلاً زير یک ميز محکم يا کنار ستونها یا ديوارهای مجاور آنها). در هر بار تمرین پناهگیری، در این محل‌ها پناهگیری کنید تا انجام این عمل در زمان وقوع زلزله، نیاز به صرف وقت نداشته باشد.
 • به طور مرتب با اعضاي خانواده‌، مراحل پناهگیری را به نحو زیر تمرین کنید:

روی زانوهای خود بنشینید! سر و گردن خود را با دست و بازوانتان بپوشانید! اگر محل امنی که از قبل معلوم کرده‌اید؛ فاصله زیادی با شما ندارد، در همان حالت نشسته روی زانوها، در حالی که با یک دست از سر و گردن خود محافظت می‌کنید؛ به آن نقطة امن بروید و صبر کنید تا لرزه‌ها تمام شود.

 • بعد از زلزله ممکن است سیستم های ارتباطی دچار اختلال شود و امکان ارتباط وجود نداشته باشد. بنابراین با افراد خانواده قرار بگذارید که اگر هنگام وقوع زلزله، بیرون از خانه بودید؛ کجا همدیگر را پیدا کنید. این محل باید جای امنی باشد که بر اثر زلزله احتمالی کمتر صدمه ببیند (مثلاً پارک نزدیک محل سکونت).
 • کیف شرایط اضطراری (شامل جعبة کمک های اولیه، مقداری پول نقد، کپی کارت شناسایی اعضای خانواده و اسناد مهم، آب بسته بندی شده، غذای خشک و فاسد نشدنی، رادیو باتری خور با باتری اضافه، چراغ قوه با باتری اضافه، مقداری طناب، کنسرو بازکن، سوت، وسایل بهداشت شخصی، لباس مناسب، کفش، زیرانداز پلاستیکی، داروهای مورد نیاز بیماران در خانواده و ...) را برای شرایطی که مجبور به ترک منزل هستید؛ تهیه کنید.
 • کمک های اولیه و مهارتهای خودامدادی را بیاموزید.

در زمان وقوع زلزله

þ     اگر داخل منزل هستید:

اگر در ساختمان (خانه یا محل کار) هستید؛ بهترین اقدام پناهگیری است.

 • برای اینکه زلزله شما را زمین نزند، روی زانوهای خود بنشیند.
 • برای آنکه خودتان را در برابر اشیای پرتاب شده در فضای منزل، محافظت کنید؛ با بازوان خود، سر و گردنتان را بپوشانید.

- اگر در معرض خطر اشیائی که سقوط می‌کنند هستید و می‌توانید بدون آنکه خطری شما را تهدید کند، حرکت کنید؛ برای محافظت بیشتر، به حالت چهار دست و پا حرکت کنید و در زیر یک میز یا نیمکت محکم قرار بگیرید.

- اگر میز یا نیمکت محکمی در نزدیک شما نیست؛ به حالت چهار دست و پا حرکت کنید و کنار یک دیوار داخلی قرار بگیرید. هرگز کنار شیشه، پنجره‌ها، درهای خروجی و دیوارهای خارجی و هر چیزی که ممکن است سقوط کند (مانند لوستر، اشیای آویزان یا تزئینات منزل)؛ قرار نگیرید.

 • همان جا که پناه گرفته‌اید، بمانید تا لرزه‌ها تمام شود. به هیچ وجه جا به جا نشوید.
 • اگر هنگام وقوع زلزله، در رختخواب هستید‌، همان جا بمانید و بالش را روي سر خود قرار دهید. اما اگر رختخواب زير اشيائي مانند لوستر قرار دارد، ‌فوراً جا به جا شده و به نزدیکترین محل امن پناه ببرید.
 • برای پناهگیری، در چارچوب درها قرار نگیرید چون چارچوب درها نمی‌توانند از شما در مقابل اشیای پرتاب شده در فضای خانه و یا اشیائی که سقوط می‌کنند، محافظت کنند. به علاوه، معلوم نیست که بتوانید در حالت ایستاده در چارچوب در، تعادل خود را حفظ کنید.
 • مجدداً تأکید می‌کنیم تا اتمام لرزش‌ها در داخل منزل بمانید. بیشترین صدمات هنگام زلزله، زماني روي مي‌دهند که افراد، هنگام ورود یا خروج در معرض خطر سقوط اشيا قرار مي‌گيرند.
 • به هیچ وجه از آسانسور استفاده نکنید. اگر داخل آسانسور هستید سریعاً در اولین توقف، از آن خارج شوید.

þ     اگر در فضاي باز هستید:

-          هرجايي که هستید‌، توقف کنید. از دیوارها و ساختمانها فاصله بگیرید.

-          از ‌ورود به داخل ساختمان‌ها و نزديک شدن به ‌تيرک‌هاي برق، تلفن و مانند آن خودداري كنید.

-    بنشینید! سر و گردن خود را با دست و بازوانتان بپوشانید! صبر کنید تا لرزه‌ها تمام شود.

þ     اگر در داخل خودرو در حال حرکت هستید‌:

-          هر چه سريع‌تر در مکاني امن توقف کنید (از توقف در مجاورت ساختمان‌ها‌، درختان، پل‌ها و تيرک‌هاي برق، تلفن و مانند آن خودداري کنید). بعد از توقف، در داخل خودرو بمانید.

- زماني که زلزله پايان يافت‌، با احتياط به راه خود ادامه دهید، اما از پل‌ها و جاده‌هاي آسيب‌ديد‌ه دوری کنید.

بعد از وقوع زلزله

 • وقتی لرزه‌ها پایان یافت؛ اطراف را نگاه کنید. اگر ساختمان صدمه دیده و مسیر باز و امنی برای خروج وجود دارد؛ ساختمان را با احتیاط ترک کنید و به فضای باز و دور از نواحی آسیب‌دیده بروید.
 • باید آماده ‌لرزش‌های بعدی باشید. ‌اين لرزش ها ممکن است آن قدر قوي باشند که به ساختمان‌هاي بدون استحکام آسيب وارد کنند. بنا بر این همیشه آمادة انجام مراحل پناهگیری که در بالا به آن اشاره کردیم؛ باشید.
 • قفسه‌ها و کابينت‌ها را بايد ‌با احتياط باز کنید چون اشيای موجود در آن‌ها ممکن است سقوط کنند.
 • از ‌نزديک ‌شدن به نواحي آسيب‌ديد‌ه دوري کنید مگر آنکه ‌پليس‌، مأموران آتش نشاني يا سازمان‌هاي امدادي به کمک شما نیاز داشته باشند.
 • از طریق رادیو یا تلویزیون یا شبکه‌های اجتماعی رسمی و معتبر، اخبار و اطلاعات موثق و دستورالعمل‌های مربوط به اقدامات اضطراری را کسب کنید.
 • اگر فرد مصدومی در اطراف شما هست و شما دورة کمک‌های اولیه را گذرانده‌اید، با رعایت اصول ایمنی، به او کمک کنید.
 • نهایت احتیاط را بعد از وقوع زلزله، برای تمیز کردن ساختمان‌ها داشته باشید. هرگز سعی نکنید خودتان آوارهای سنگین را جا به جا کنید.
 • در صورتی که به هر دلیلی از منزل خارج می شوید، شیر اصلی گاز و آب را ببندید.
 • اگر زير آوار محبوس شده اید:

- کبريت روشن نکنید.

- جا به جا نشوید.

- با دستمال يا پارچه‌اي دهان خود را بپوشانید.

- اگر تلفن همراه دارید؛ با تماس گرفتن یا ارسال پیام، تقاضای کمک کنید.

- با هر وسيله‌اي كه دم دست دارید به لوله يا ديوار ضربه بزنید تا پرسنل امدادي قادر به يافتن شما باشند. در صورت امکان، از يک سوت استفاده کنید. فقط وقتي كه ضرورت دارد، فریاد بزنید چون فریاد زدن ‌باعث ورود گرد و غبار به ريه‌های شما مي‌شود.

برای اطلاعات تکمیلی به سایت اینترنتی khadem.ir مراجعه کنید.

Back To Top